Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

asystent produkcji, bloger, podcaster

Dodano 14.06.2012. Profesja:

Kim jesteś i czym się zajmujesz?

Imię: Jan. Nazwisko: Urbanowicz. Zawód: GEEK. W Sieci najczęściej jako yasiek. Na co dzień Asystent Produkcji w dziale wideo, polskiego oddziału IDG. Trochę produkuję, trochę się pokazuję przed kamerą, ale zdarza mi się też napisać co nieco dla PC World. Poza tym prowadzę swój autorski podcast o kinie zatytułowany Małe Filmidło, w którym wraz z gośćmi mówimy o tym co nas kręci i co nas podnieca w filmach (choć ostatnio brak czasu mi to skutecznie utrudnia). Dodatkowo co miesiąc można przeczytać mój tekst poświęcony właśnie filmom w numerze iMagazine. Jak widać, moje życie to głównie ruchome obrazy i pisanie.

Jakiego sprzętu używasz?

Głównie sprzętu Apple. Pierwszego MacBook’a zakupiłem jakieś 4 lata temu, choć już wcześniej miałem małą styczność z Jabłkami. Aktualnie mam Mac’a Mini, którego zakupiłem niedawno z procesorem i5 2,5 GHz. Do niego podpięty jest 23-calowy monitor Dell z matową matrycą. Oczywiście jeszcze pełno dysków zewnętrznych. Muzyka z komputera leci do głośników za pomocą AirPort Express. Poza domem głównie korzystam z iPad’a 2 64GB WiFi. Przed kupnem Mini, iPad przez 4 miesiące służył mi jako moje główne narzędzie pracy (w MacBook’u padła matryca) i sprawdzał się znakomicie. W praktyce wygląda to tak, że prawie się z moim iPad’em nie rozstaję – nawet gotuję z nim, gdyż posiada aplikację ze wszystkimi moimi przepisami :-) Jako telefon chwilowo służy mi Samsung Omnia W z Windows Phone na pokładzie. Może to mocne słowo, ale nienawidzę Androida, który jest dla mnie przede wszystkim niebywale brzydki. W sierpniu planuję jednak zakup i powrót do iPhone’a (Edit: Jan już kupił sobie białego iPhone’a 4S 16GB). Poza domem często słucham muzyki z mojego iPod’a Nano 5G. Ze sprzętu w domu jest jeszcze 40-calowy telewizor Sony, który służy mi do oglądania wszystkiego co popadnie (jeśli tylko mam czas). Do niego podłączona jest konsola Sony PlayStation 3, która pomaga się czasami odprężyć poprzez granie, choć głównie jest moim odtwarzaczem płyt Bluray – najczęściej w niej siedzą “Star Wars” i “Back to the future” :-)

Jakiego software’u używasz?

Tutaj nie jestem żadnym użytkownikiem Pro. Najczęściej to Safari do przeglądania Sieci i zarządzania Facebookiem, Mail do poczty, której stosy codziennie mnie zasypują i iTunes do słuchania muzyki podczas pracy. Do pisania głównie używam pięknego Byword, choć czasami także Pages z pakietu iWork. Dodatkowo GarageBand do montowania odcinków podcastu oraz ForkLift jako klient FTP. Przez 4 miesiące nieposiadania komputera przyzwyczaiłem się do robienia większości rzeczy na iPadzie.

Z jakich aplikacji na smartphonie korzystasz?

Praktycznie z żadnych, bo na Windows Phone ich za dużo nie ma ;-) Z telefonu głownie dzwonię, piszę SMS i odpisuję na krótkie maile. Znacznie więcej robię na iPadzie. Podstawą są Safari oraz Mail. Zaraz po nich kalendarz, gdyż lubię mieć wszystkie spotkania zapisane – pamięć mam dobrą, ale krótką. Często zdarza mi się pisać na tablecie, zwłaszcza odkąd Byword ma aplikację na iOS. Sporą część czasu zajmuje mi Twitter, którego wolę o wiele bardziej niż Facebook’a. W ogarnięciu ćwierknięć pomaga mi bogaty w funkcje Tweetbot, a ostatnio nowy Quip, który jest naprawdę piękny, choć ma jeszcze sporo niedociągnięć. Jak wspomniałem wcześniej często mi pomaga w kuchni aplikacja Paprika, która jest genialna do zarządzania przepisami. Pewnie mógłbym jeszcze sporo wymieniać, ale iPad głównie służy mi do konsumpcji treści, a więc Reeder do RSS, Zite do ciekawych informacji oraz Pocket do czytania tekstów, które sobie odłożyłem na później. Na koniec Deezer do słuchania muzyki oraz TuneIn Radio Pro do słuchania radia. No dobra, wymienię jeszcze iBooks, gdyż ostatnio zacząłem czytać książki na tablecie.

Jak wyglądałby Twój wymarzony zestaw?

To bardzo trudne pytanie, gdyż jestem wielkim gadżeciarzem i chciałbym mieć coś nowego jak tylko się ukaże na rynku. Jednak myślę, że na dzień dzisiejszy byłby to iPhone 4S (którego mam zamiar kupić w sierpniu) i Nowy iPad z wyświetlaczem Retina, wersja 64 GB (może być samo WiFi). Najchętniej zobaczyłbym na swojej ścianie jakiś fajny telewizor np 55-calowy OLED od LG lub jakbym miał na to miejsce, dobry projektor do wyświetlania filmów. Do tego jeszcze porządny zestaw kina domowego. No i jakiś naprawdę wygodny fotel z minibarkiem ;-)

Podobni ludzie

Paweł Orzech Maciej Gajewski