Jerzy Łabuda

Jerzy Łabuda

dziennikarz, redaktor

Dodano 29.12.2012. Profesja:

Kim jesteś i czym się zajmujesz?

Jestem redaktorem, dziennikarzem, niedoszłym filozofem, perkusistą, rowerzystą, a niebawem może jeszcze kimś innym.

Jakiego sprzętu używasz?

Z racji tego, że piszę o technologiach, o życiu, stylu, antropologii współczesności, marketingu, kotach, procesorach wyświetlaczach i setce innych rzeczy, mam chyba relatywnie dość dużo sprzętu. A czasami nawet bardzo dużo. Trudno mi pisać o wszystkich, pomijam zatem sekwencery, beatmaszyny, miksery, klawiatury, banki brzmień, karty muzyczne i konsolety.

FOTO: Nie mam imponującego zestawu aparatów – zaledwie jakiś stary ale jary Nikon D70, jakiś Nikon Coolpix-małpa, kompaktowy Canon S110. Planuję zakup Sony NEX-a 5R do wideo albo Samsunga NX 1000 albo 210. Chyba, że od ostatnich targów IFA Samsung poprawił działanie Galaxy Camera, to potencjalnie genialny sprzęt, byle by wszystko dobrze działało.

PC: W ramach “sterty wstydu” mam kilka komputerów niedziałających, ledwo działających, rozkręconych i źle skręconych MacBooków, PowerBooków (tak tak), netbooków. Aktywnie używam dużego PC z dużą ilością RAM-u C2D 3 GHz, monitor NEC 27 cali, Windows 7 – wymaga ugrade’u ale nie mam motywacji. Używam ponadto MacBooka Pro 13, Acera Aspire S3 (tani i dobry ultrabook), stoi też ASUS M70, nie wiem właściwie po co.

TABLETY: Jestem szczęśliwym użytkownikiem Nexusa 7. Nie ma on 3G ale nie bardzo mi to przeszkadza. Super sprzęt, szczególnie jak się oszuka Google Play że się jest z USA. No i kosztuje niewiarygodnie mało. Gdzieś leży inżynieryjna próbka Samsunga Tab ale nie używam, 10 cali mi nie leży.

SMARTFONY: Zazwyczaj używam Google Nexusa (tego poprzedniego, nie LG) i uważam go za smartfon idealny. Teraz używam smartfonu ZTE Grand X IN – jednego z pierwszych z procesorem Intela (w ramach badań oczywiście). To niezły smartfon, ale nie oglądajcie recenzji z naszych rodzimych stron WWW o GSM – same bzdury opowiadają. Nie używam ale mam w rezerwie Samsunga Wave (uroczy, naprawdę przemyślany sprzęt) i iPhone’a 3G (ajfon to ajfon, ten już trochę za wolny).

INNE: Jak już pisałem, trochę tego jest, ale nie będę zanudzał Czytelników. Jest też stary Xbox 360, którego już nie będę naprawiał z RROD, niech sczeźnie. Czy ja gdzieś nie miałem Playstation 2? Nieważne i tak już nie mam TV. A propos TV, mam też Nexus Q, kurzy się. Są jeszcze jakieś stare telefony, nuda.
Używam jeszcze kamery GoPro Hero2 do rejestrowania moich rowerowych przygód.

Jakiego software’u używasz?

Sporo tego jest, ale z różną częstotliwością używam: Photoshopa, GIMP-a, InDesign, Ableton Live, iMovie, Premiere, Final Cut Pro, Audition. Czy mam wymieniać takie rzeczy jak Chrome, VLC, DropBox, OpenOffice, MS Office, uTorrent?

Z jakich aplikacji na smartphonie korzystasz?

Oprócz standardowego zestawu map, poczty, komunikatorów, apek do serwisów społecznościowych i banku używam Evernote, Fancy, Flipboard, Currents, Listen, Pixlr Express, DropBox/Dysk/Skydrive. Oraz dziesiątek innych, które zainstalowałem ale zapomniałem po co.

Jak wyglądałby Twój wymarzony zestaw?

Tu jest problem. Bo ja lubię gadżety. Jeśli uzbieram wymarzony zestaw, to czy będę mógł chcieć nowe urządzenia? Pewne nadzieje na ustabilizowanie psychotycznej chęci gromadzenia nowych urządzeń są nadchodzące hybrydy laptopa z tabletem – robią je wszyscy – Microsoft, Samsung, ASUS, DELL, HP… pewnie za chwilę nawet Apple też “wynajdzie” hybrydę.

Czyli laptop plus tablet w jednym, do tego dobry bezlusterkowy aparat z wymienną optyką (NEX, NX 1000, może NIKON 1 ale tylko jeśli nie będzie niczego innego…) oraz dobry dyktafon/rejestrator audio typu Zoom H4n (i jakiś zewnętrzny mikrofon, Wojtek doradź jaki [Coś doradzę! – przyp.red.]).

Podobni ludzie

Maciej Gajewski Jarosław Morawski Jarek Rybus Andrzej Puczyk