Mateusz Żołyniak

Mateusz Żołyniak

Bloger, redaktor naczelny komorkomania.pl, miłośnik nowych technologii i biolog

Dodano 02.05.2012. Profesja:

Kim jesteś i czym się zajmujesz?

Od dłuższego czasu zajmuję stanowisko Arcymaga Komórkomanii, a co za tym idzie odpowiadam za wszystko co pojawia się na stronie (także simblog.pl) oraz całe, niewidoczne zaplecze. Po drodze było lub nadal jest kilka innych projektów, w tym oficjalne blogi kilku producentów telefonów (Nokia, HTC, LG).

Jakiego sprzętu używasz?

Prywatnie – czterordzeniowego PC z Windows 7 (lub Windows 8 CP), 4 GB pamięci RAM i starszym już GeForce’em 9600, który w połączeniu z 23-calowym monitorkiem IPS Della i klawiaturą Logitech Wave idealnie nadaje się do pisania, przeglądania Sieci, filmów, edycji grafiki czy bardzo sporadycznego grania w dobre cRPG.

Pracując z biura jestem zmuszony do korzystania ze starszych Macbooków Pro, które niezbyt mi odpowiadają. Po części to przyzwyczajenie, a po części niechęć do Mac OS X. System ma wiele ciekawych unixowych rozwiązań i jest stabilny, ale nie sprawdza się w moim przypadku do stacjonarnej pracy.

Telefonami, których używam są od dawien dawna tylko smartfony. Prywatnie korzystam z HTC Sensation (od paru tygodni z Androidem 4.0 i Sense 3.6), który niezmiernie mnie denerwuje, ale i tak nie chcę się z nim rozstawać oraz Lumia 800 z Windows Phone, która po prostu działa i nie sprawia żadnych problemów. Mimo prób nigdy nie mogłem przekonać się do iPhone’a. Obecnie, nie mogę przekonać się również do nowych, czterordzeniowych Androidów, ponieważ zawsze znajdzie się coś co producent „musiał” zepsuć.

Biorąc pod uwagę, że moja praca to po części testy najnowszych smartfonów, zawsze jestem na bieżąco z propozycjami HTC, Apple’a, Samsunga, Nokii, Sony, Motki czy LG. Nie przepadam za tabletami z Androidem (nawet Transformerami), które uważam za sprzęt do wszystkiego i do niczego. Z kolei, nowy iPad z Retiną będzie pewnie najbliższym zakupem.

Jakiego software’u używasz?

System to obecnie Windows 7 (czasami Win8CP z nowym Metro UI), a kiedyś – w czasach fascynacji Linuksem – Ubuntu i Mandriva. Zawsze absolutną podstawą są przeglądarka Mozilla Firefox, którą mam zsynchronizowaną między kilkoma komputerami oraz pakiet biurowy MS Office. Obok Firefoxa staram się być na bieżąco z nowościami w Chrome, czasami również IE i Maxthon3. Jako alternatywę dla Office’a próbowałem OpenOffice i LibreOffice, ale mimo ogólnej sympatii do projektu to jednak nie to, szczególnie podczas częstego wymieniania się dokumentami.

W zasadzie przeglądarka i edytor tekstu wystarczyłyby mi do pracy. Gmail, Analytics, Twitter, Facebook, Netvibes, Dropbox/SkyDrive, Evernote, GTalk, GDocs/OfficeLive to tylko niektóre webowe usługi, do których nie potrzebuję dedykowanych aplikacji. Lubię mieć jednak software zainstalowany na PC, co zwiększa wygodę używania. Głównie są to: Zune Software, klient Dropboxa, BestPlayer, VLC player, proste przeglądarki grafiki (IrfanView, Picasa), GIMP oraz komunikatory – Skype, AQQ i wspomniany Talk.

Z jakich aplikacji na smartphonie korzystasz?

Wbrew ostatnio panującej modzie bardzo dopowiadają mi usługi oferowane przez nowe mobilne dziecko Microsoftu, w tym integracja z usługami i Office, który pozwala sprawdzać i poprawiać teksty nawet na telefonie. Korzystając z Lumii używam namiętnie: Zune, IE9, SkyDrive, OneNote, Mail, Mapy Nokia i Nokia Muzyka. Nie znoszę Binga.

Jestem (prywatnie i służbowo) uzależniony od części usług Google’a, jak Gmail, Calendar, Talk, Mapy i GDocs. Smartfony z Androidem dają do nich świetny dostęp, a poszczególne aplikacja są bezkonkurencyjne. Ostatnio z appsów Zielonego Robocika bradzo przypadły mi do gustu: Chrome Beta, nowy Firefox, Instagram i Jakdojade.pl

Zdecydowana jednak większość programów, które wykorzystuje na smartfonie jest multiplatformowa. Czytniki RSS (w tym bardzo dobry Pulse), komunikatory, Facebook i Twitter (a ostatnio również FriendCaster i TweetCaster), TuneIn Radio, Last.fm, Foursquare, Evernote, Adobe Reader to często wykorzystywane programy. Poza wykorzystaniem telefonu do pracy, komunikacji czy przeglądania Sieci, lubię słuchać muzyki.

Jak wyglądałby Twój wymarzony zestaw?

Bardzo prosto. Mocny komputer z Windows 8, wielkim panoramicznym monitorem i dobrymi głośnikami stereo, tablet z Windows 8 z dockiem z klawiaturą oraz dwa smartfony – Windows Phone Nokii i jakiś mocny Android. Pełna synchronizacja między usługami Microsoftu i Google’a to w zasadzie wszystko czego oczekuję od wymarzonego zestawu. No może jeszcze odpowiednio mocne podzespoły aby weekendami można było poświęcić chwilę na granie. Mam nadzieję, że premiera Windows 8 przybliży to małe marzenie.

Podobni ludzie

Paweł Orzech