Michał Czekański

Michał Czekański

fotograf, anglista, bloger

Dodano 04.05.2012. Profesja:

Kim jesteś i czym się zajmujesz?

Nazywam się Michał Czekański, z wykształcenia jestem fotografem i w tej branży również działam. Fotografuję przeróżne tematy, lecz najlepiej czuję się w fotoreportażu i tą dziedzinę pokochałem najbardziej. Próbuję co nieco blogować na www.picturepro.pl oraz www.michalczekanski.pl a także tworzę tutoriale m.in. do oprogramowania Adobe Lightroom.

Jakiego sprzętu używasz?

W fotografii wykorzystuję sprzęt marki Nikon, najchętniej sięgam po obiektywy Nikkor 70-200mm f/2.8 VRII, 105mm f/2.8 Micro oraz 35mm f/1.8. Gdy warunki oświetleniowe mi nie odpowiadają, wspomagam się lampami SB-900 oraz SB-700 z różnymi modyfikatorami światła Lastolite. Wybrałem ten rodzaj oświetlenia ze względu na jego niezawodność, małe rozmiary i łatwość transportu.

Co do komputera to korzystam ze sprzętu z logiem nadgryzionego jabłuszka, a dokładniej z 13″ MacBooka Pro z monitorem DELL. Sam laptop posiada dysk SSD oraz max pamięci RAM i jest idealnym sprzętem dla mnie gdyż pozwala mi być mobilnym i pracować w każdym miejscu. Nie wyobrażam sobie pracy bez tabletu Wacom.

Drugim bardzo ważnym w mojej pracy sprzętem jest już ponad 3 letni iPhone 3GS, którego planuję wysłać na emeryturę w tym roku. Dla relaksu lubię się pościgać na XBOX360 w Forza 3.

Jakiego software’u używasz?

Jako systemu operacyjnego używam najnowszej wersji OSX Lion. Do zdjęć wykorzystuję głównie Adobe Lightroom, gdyż jest w nim wszystko to czego fotograf potrzebuje. Jeżeli jest konieczność wtedy edytuję w Adobe Photoshop.

Pisząc różnego rodzaju teksy postawiłem na iA Writera, który pozwala się skupić na treści i nie ma miliona funkcji.

1Password sprawia, że moje życie staje się prostsze gdyż muszę pamiętać jedynie jedno mocne hasło. O porządek na moim komputerze dbają programy CleanMyMac, Gemini oraz OmniDiskSweeper, natomiast iCal, Evernote oraz Wunderlist pomagają mi organizować pracę.

Z jakich aplikacji na smartphonie korzystasz?

Głównie Mail do obierania i odpisywania na pocztę elektroniczną, Tweetbot oraz Facebook aby utrzymywać kontakt z social-media. Navigon podpowie jak dotrzeć w miejsce, którego nie znam lub jak ominąć korek. Dzięki Safari przeglądam zawartość Internetu, ABBYY BCR ogarnia wszystkie wizytówki jakie się tylko przewiną. MotionX-GPS odpalam gdy wsiadam na rower, bo lubię gromadzić statystyki, a skoro o nich mowa to Road Trip pomaga gromadzić wydatki na samochód i pilnuje abym nie miał za ciężkiej stopy. Bardzo lubię grać na iPhonie, wg. mnie to idealna platforma do rozrywki, uwielbiam serię Angry Birds, Flight Control, Carcassonne, Cut the Rope i wiele innych.

Jak wyglądałby Twój wymarzony zestaw?

Hmm, to co mam sprawia, że pracuje mi się dobrze. Jeśli czegoś mi brakuje to może nowego iPada. Co do sprzętu fotograficznego, wiadomo liczy się światło, ale dobry sprzęt potrafi niezwykle ułatwić i uprzyjemnić pracę. Obecnie marzy mi się Nikon D4 i komplet “stałek” ze światłem f/1.4

Podobni ludzie

Paweł Orzech Maciej Gajewski