Komu przy da się szkolenie z komunikacji?
Zazwyczaj szkolenia z komunikacji kierowane są do osób, które pracują z w zespołach. Wtedy prawidłowa komunikacja ma ogromny wpływ na jakość wykonywanych przez nie zadań, a także atmosferę w zespole. Szkolenie z komunikacji przydaje się nie tylko w takich sytuacjach. Wielu ludzi decyduje się na nie indywidualnie, by poprawić swoje relacji z innymi ludźmi i zbudować wizerunek osoby pewnej siebie.
Kto powinien udać się na szkolenie z komunikacji?
Ze szkoleń z zakresu komunikacji korzystają osoby, które chcą zbudować wizerunek eksperta. Sposób, w jaki komunikują się z innym, a przede wszystko to, w jaki sposób przedstawiają siebie jako markę, ma wpływ na to, jak postrzegają ich inni. Pewność siebie, którą daje im szkolenie z komunikacji pozwala skupić się na zaletach i mocnych stronach. Poza tym pomaga też pokonać (albo przynajmniej opanować) stres związany z wystąpieniami publicznymi.
Szkolenia komunikacyjne zaleca się także menedżerom i kierownikom niższego szczebla. Często od tego, w jaki sposób przedstawiają oczekiwania pracownikom i porozumiewają się z nimi, zależy efektywność całego zespołu. Podczas szkolenia uczą się asertywności i budują wizerunek lidera.
Ze szkoleń często korzystają całe organizacje. Pracownicy korporacji, którzy pracują w dużych zespołach, stale komunikują się ze sobą. Jeśli będą to robić skutecznie i z poszanowaniem własnych praw, atmosfera w zespole na pewno będzie lepsza. Ich skuteczność w dużej mierze zależy też od tego, czy potrafią jasno mówić o swoich oczekiwaniach względem współpracowników oraz egzekwować to, co jest istotne.
Jak wyglądają szkolenia z komunikacji?
Typowe szkolenie z komunikacji powinno odbywać się w sali szkoleniowej w niewielkiej grupie. Zwykle trwa około 6 godzin. Zdarza się, że takie szkolenia trwają 2-3 dni i wtedy połączone są z warsztatami. Choć szkolenia online stały się w ostatnich latach powszechne, komunikacji lepiej uczyć się na żywo. Na skuteczną komunikację ma bowiem wpływ postawa ciała, ton głosu i ogólny wizerunek. Ciężko nauczyć tego uczestników szkolenia online.
Szkolenia z zakresu komunikacji nie mogą opierać się na teorii. Zwykle osoby szkolone wykonują sporo ćwiczeń, ogrywają scenki sytuacyjne, by przełamywać bariery i własną nieśmiałość. Taka forma szkolenia przynosi najlepsze efekty.