Łukasz Wójcik

Łukasz Wójcik

web developer

Dodano 19.03.2012. Profesja:

Kim jesteś i czym się zajmujesz?

Jestem web developerem w jednej z warszawskich agencji interaktywnych i zajmuję się taśmowym przetwarzaniem kawy, snickersów i tigerów na działający kod HTML/CSS/JavaScript. Jak to ładnie określił kiedyś jeden ze znajomych, “klikam, żeby stronki działały”. ;)

Po godzinach robię mnóstwo innych rzeczy. Od czasu do czasu piszę (jak na razie wyszły z tego dwie książki i baaaaaardzo dużo podejść do blogowania, w większości nieudanych), próbuję rysować komiksy oraz – już nieco poważniej – pracuję po cichu nad tzw. prywatnymi projektami (nie mam jeszcze odwagi nazywać ich startupami).

Jakiego sprzętu używasz?

Moim głównym komputerem jest 10″ MSI Wind U130 z dołożonym drugim gigabajtem RAM-u i bezprzewodową myszą IBOX Swift Pro. Jego mobilność wynagradza mi wszelkie niedostatki wynikające ze słabych osiągów, a do przeglądania internetu, pisania czy programowania jest w zupełności wystarczający. Na specjalne okazje trzymam też dla niego towarzystwo w postaci 21,5″ monitora Samsung (modelu nie pamiętam).

Od niedawna mam też ośmiocalowy tablet Archos 80 G9 z Androidem 4.0 oraz dołączanym modemem 3G oraz iPhone’a 3GS.

Mam słabość do słuchawek, dlatego używam aż trzech modeli Sennheisera: nagłownych HD 201 i HD 202 oraz dousznych MX 160. Muzykę w terenie dostarcza mi player Vedia A10 z kartą microSD 16 GB.

Jest jeszcze tablet graficzny Wacom Bamboo Pen&Touch, jednak dopiero uczę się na nim sprawnie rysować. Czasami czuję się przy nim jak siedmiolatek w trakcie nauki pisania. :)

Jakiego software’u używasz?

Windows 7 oraz jakieś starsze Windowsy i Ubuntu 10.04 w maszynach wirtualnych do uruchamiania starych gier i geekowskich zabaw.

W pracy oczywiście aplikacje Adobe (głównie Photoshop i Illustrator), GIMP oraz cały komplet przeglądarek na czele z Firefoksem z kilkunastoma dodatkami. Kod wszelkiego rodzaju piszę w Sublime Text 2, a ponieważ przez długi czas używałem różnych dystrybucji Linuksa, to mam też zainstalowanego Cygwina i Console2.

Na codzień standardowy zestaw internetowo-survivalowy: Google Chrome, Grooveshark na zmianę z Deezerem, Dropbox, Gmail, Czytnik Google, Dokumenty Google, Jakdojade.pl.

Z jakich aplikacji na smartfonie korzystasz?

Zarówno na tablecie, jak i w iPhone’ie używam prawie tego samego – w większości mobilnych wersji tego, co na PC: stockowa przegladarka, Gmail, YouTube, Dokumenty Google, a także mobilne aplikacje Twittera, Onetu, BBC News, AccuWeather oraz kilka gier, wśród nich niezwykle wciągająca Triple Town.

Jak wyglądałby Twój wymarzony zestaw?

Mocny “blaszak” z dwoma ogromnymi ekranami, SSD i zasobami, których nie da się wykorzystać w całości, jeśli się nie gra w gry na maksymalnych detalach. ;)

Nie pogardziłbym też jednym z MacBooków i iPodem nano 6 generacji.

Marzy mi się smartfon o długim czasie pracy na jednym ładowaniu, przynajmniej 3-4 dni bez kompromisów typu wyłączanie GPS/wifi/3G czy zbijanie jasności ekranu. Jednak odnoszę wrażenie, że jeszcze przez długi czas będzie to marzenie ściętej głowy.

Chciałbym też poeksperymentować z maleństwem takim jak Raspberry Pi albo Cotton Candy. Nie wiem jeszcze, do czego konkretnie bym go wykorzystał. Nawet gdyby jedynym jego zastosowaniem było postawienie kieszonkowego serwera, sama możliwość zbudowania od podstaw własnego systemu na nietypowej architekturze wygląda interesująco.